Via online inzage, OPEN, hebben patiënten makkelijk toegang tot hun medische gegevens. De huisarts legt deze gegevens vast. Zorgkoepel West-Friesland ondersteunt de implementatie van OPEN.
OPEN
OPEN is een landelijk initiatief dat huisartsen helpt om online inzage voor patiënten mogelijk te maken. Online inzage wordt mogelijk gemaakt via patiëntenportalen en persoonlijke gezondheidsomgevingen (PGO’s). Via online inzage hebben patiënten eenvoudig inzicht in hun medische gegevens die het elektronisch patiëntendossier worden vastgelegd door de huisarts. Huisartsen die voldoen aan de eisen van het OPEN-programma ontvangen een subsidie als vergoeding voor de kosten van de implementatie van OPEN.
Zorgkoepel West-Friesland (ZWF) ondersteunt – vanuit een regionale coalitie – praktijken in de regio bij de implementatie van OPEN. Alle huisartspraktijken in de regio nemen al deel aan het OPEN-programma.
Een regionaal succes!
Alle huisartsenpraktijken in West-Friesland bieden de mogelijkheid tot online inzage, via een patiëntenportaal en PGO (Persoonlijke Gezondheid Omgeving) dat gekoppeld is aan het HIS (Huisartsen Informatie Systeem). Een patiëntenportaal heeft, naast online inzage, meer digitale mogelijkheden. Zoals het maken van online afspraken en aanvragen van herhaalrecepten of digitaal consult. Het portaal biedt mooie kansen om de huisartsenpraktijk te digitaliseren.
Het doel is dat patiënten daadwerkelijk gebruik gaan maken van online inzage en de andere digitale diensten in het patiëntenportaal. De OPEN-subsidie heeft als streefdoel dat 20% van de patiënten boven de 16 jaar het portaal gebruikt. Er is nog winst te behalen in de regio.
Maak gebruik van ons communicatiemateriaal en de tips (uit de praktijk) om het gebruik van OPEN en het patiëntenportaal te vergroten. Uiteraard komen de beste tips uit de praktijk. De oproep is dan ook: deel wat er goed werkt in de praktijk via bcra@mbetxbrcryjs.ay. Zo kunnen we elkaar inspireren en er een regionaal succes van maken. Geef een boost aan je portaal!
Ondersteunende informatie
Ondersteuning
Praktijken worden ondersteund bij het maken van een koppeling tussen het HIS en patiëntenportaal & PGO’s. Zo zijn gegevens uit het elektronisch patiëntendossier veilig beschikbaar voor patiënten. Praktijkmedewerkers krijgen daarnaast scholing. Bijvoorbeeld over bijbehorende wet- en regelgeving en het maken van werkafspraken in de praktijk over het gebruik van online inzage. Daarnaast ontvangen praktijken hulp bij de communicatie over online inzage naar patiënten.
Het doel is dat patiënten hun medische gegevens online bekijken en gebruik maken van andere online diensten die een praktijk aanbiedt. Dat zij bijvoorbeeld via het patiëntenportaal afspraken kunnen maken, (korte, niet dringende) vragen kunnen stellen of herhaalrecepten aanvragen.
Patiëntenportaal
Elke patiënt heeft recht op inzage in het eigen medisch dossier. Op verzoek van de patiënt zelf of met een elektronisch afschrift. Sinds januari 2021 is het verplicht om dossierinzage ook online aan te bieden. Een patiëntenportaal maakt online inzage mogelijk. De huisartsenpraktijk kiest zelf welk portaal gebruikt wordt. Patiënten kunnen vervolgens inloggen op het patiëntenportaal. Via de website van de praktijk of app. Veelgebruikte portalen zijn MijnGezondheid.net en Uw Zorg online.
PGO
PGO staat voor Persoonlijke Gezondheid Omgeving. Via een PGO kunnen patiënten gegevens opvragen bij zorgverleners, zoals de huisarts. Patiënten kiezen zelf welke PGO ze gebruiken. Sinds 1 juli 2021 dient iedere huisartsenpraktijk online inzage voor patiënten mogelijk te maken via PGO’s. De huisartsenpraktijk heeft hiervoor een DVZA (DienstVerlenerZorgAanbieder) verbinding nodig. Deze verbinding zorgt ervoor dat gegevens tussen HIS (HuisartsenInformatieSysteem) en PGO veilig worden overgedragen. De huisartsenpraktijk komt op de Zorg Aanbieders Lijst (ZAL) te staan en is daarmee vindbaar voor patiënten in een PGO. Alle praktijken in West-Friesland staan inmiddels op de Zorg Aanbieders Lijst (ZAL) en zijn daarmee voorbereid op online inzage via een PGO.
In 2022 ligt de focus op het testen van de verschillende PGO-DVZA-HIS combinaties. Deze testen worden landelijk gefaciliteerd en in de OPEN coalitieregio’s uitgevoerd. Het is de bedoeling dat patiënten vervolgens ook via een PGO online inzage kunnen krijgen.
Toolkit online inzage
Onze toolkit bestaat uit een checklist voor online inzage en ondersteunt bij het maken van werkafspraken in de praktijk.
HIS-portaal combinaties
Veelgestelde vragen en antwoorden over elke HIS-Portaal combinatie.
- Promedico en Pharmeon v14
- OmniHis Sciopio en Pharmeon v14
- MicroHis X en Pharmeon v15
- CGM WebHis Zorgdossier en Pharmeon v12
- CGM Huisarts en Pharmeon v13
- Medicom en MGn v14
- CGM Huisarts en LIFE eSERVICES v1
Elektronisch afschrift
Instructies per HIS voor het maken van een elektronisch afschrift van het medisch dossier.
- Promedico – afschriftmaken medisch dossier
- Medicom – afschriftmaken medisch dossier
- OmniHis – afschriftmaken medisch dossier
- CGM WebHis Zorgdossier – afschriftmaken medisch dossier
- TetraHis- afschriftmaken medisch dossier
- MicroHis – afschriftmaken medisch dossier
- CGM WebHis Zorgdossier – afschriftmaken medisch dossier
Communicatiemateriaal
- Template website nieuwsbericht
- Template website inlog patientenportaal
- Template brief mail
- Griepprik brief
- Telefoonmenu antwoordapparaat
- Filmpjes wachtkamerscherm
- Tips over het patiëntenportaal op de praktijkwebsite
- Materialen Portaalleveranciers drukwerk
- Banner
- Boodschappentas communicatie: templates voor portaal opschaling (2022)
Tips
Overzicht van de opgenomen trainingen
- Training: Efficiënt werken met Uw Zorg online in combinatie met HIS OmniHisScipio
- Training: Efficiënt werken met Uw Zorg online in combinatie met HIS MicroHIS
- Training: Efficiënt werken met Uw Zorg online in combinatie met HIS Promedico VDF
- Training: Efficiënt werken met Uw Zorg online in combinatie met HIS CGM WEBHIS Zorgdossier
- Training: Efficiënt werken met Uw Zorg online in combinatie met HIS Promedico ASP
- Training: Efficiënt werken met Uw Zorg online in combinatie met HIS CGM Huisarts
Nieuws